ZÁLEŽÍ LEN NA TOM, AKO RÝCHLO NA NAŠU PONUKU ODPOVIE MESTO

JUDr. Pavol Vargaeštok, právny zástupca Lesopoľnohospodárskej urbárskej spoločnosti (LPUS), poskytol podrobný pohľad na aktuálnu právnu situáciu, ktorá sa týka dlhodobých sporov medzi Mestom Snina a LPUS ohľadom neplatnosti nájomnej zmluvy na prevádzku Sninských rybníkov.

Táto situácia má hlboký dopad na budúcnosť tejto rekreačnej oblasti, ktorá už dlhé roky zostáva nevyužívaná a zanedbaná. Aktuálne prebieha súdne konanie o vypratanie nehnuteľnosti na Okresnom súde Prešov. Je to jedno z mnohých súdnych konaní, ktoré vyplývajú zo zmluvného sporu medzi mestom a LPUS. Kľúčovým momentom bolo rozhodnutie Okresného súdu Košice I zo dňa 05.09.2018, ktorým bola nájomná zmluva medzi Mestom Snina a LPUS vyhlásená za neplatnú. Zmluva, uzavretá v roku 2010, mala zabezpečiť prevádzkovanie rekreačnej oblasti, avšak podľa súdu bola v rozpore s platnými zákonmi, pretože nebola schválená valným zhromaždením pozemkového spoločenstva, čo je v zmysle zákona nevyhnutnou podmienkou.

Vargaeštok vysvetľuje, že nájomná zmluva bola podpísaná, bez potrebného súhlasu ďalších členov pozemkového spoločenstva, ktorí sú skutočnými vlastníkmi pozemkov. “Súd konštatoval, že tento právny krok obchádzal platný zákon, ktorý vyžaduje, aby všetky rozhodnutia týkajúce sa spoločnej nehnuteľnosti boli prerokované a schválené na valnom zhromaždení,” objasňuje. Ďalej dodáva, že súdne rozhodnutie je právoplatné od novembra 2018, čo znamená, že nájomná zmluva je absolútne neplatná (ako keby nikdy ani neexistovala) a Mesto Snina nemá žiadny právny titul na to, aby naďalej užívalo dané pozemky. Dôsledky tohto rozhodnutia sú podľa Vargaeštoka závažné. Ak súd v prebiehajúcom konaní podanej žalobe vyhovie, Mesto Snina bude musieť vypratať nehnuteľnosti a zároveň poskytnúť náhradu za neoprávnené užívanie. Okrem vypratania nehnuteľností by mesto malo poskytnúť aj finančnú náhradu za obdobie, počas ktorého neoprávnene užívalo pozemky, čo spôsobilo značné ekonomické straty pre LPUS,” pokračuje Vargaeštok. 

Táto náhrada sa vypočíta na základe tzv. obvyklého nájomného, ktoré by bolo mestu účtované, ak by zmluva bola platná. Vargaeštok zároveň upozorňuje, že hoci súd rozhodol v prospech LPUS, cieľom spoločnosti nie je predlžovať právne spory, ale dosiahnuť dohodu, ktorá by umožnila obnovenie funkčnosti Sninských rybníkov. “LPUS sa snaží o mimozmluvnú dohodu s Mestom Snina, ktorá by zabezpečila správu a prevádzku tejto rekreačnej oblasti. Náš návrh na takúto dohodu však mesto Snina z nepochopiteľných dôvodov odmietlo. Naším cieľom je dosiahnuť, aby areál opäť slúžil obyvateľom a návštevníkom Sniny,” vysvetľuje. 

Podľa neho je nevyhnutné, aby sa obe strany sústredili na nájdenie riešenia, ktoré bude prospešné pre všetkých zainteresovaných. “Sme pripravení na spoluprácu s mestom, avšak doteraz z dôvodov výlučne na strane mesta Snina nedošlo k žiadnej konkrétnej dohode. Mesto Snina zatiaľ neprejavilo dostatočnú ochotu riešiť problém efektívne a trvalo udržateľným spôsobom,” konštatuje. 

Keď sa pozrieme na hlavné dôvody, prečo súd rozhodol o neplatnosti zmluvy, ide o zásadné právne pochybenia, ktoré boli súdom jasne identifikované. “Mesto Snina nepožiadalo o súhlas valné zhromaždenie vlastníkov pozemkov, čo je v prípade spoločnej nehnuteľnosti, akou sú Sninské rybníky, nevyhnutné. Tým došlo k porušeniu zákona, ktorý upravuje správu a využívanie spoločných pozemkov,” hovorí Vargaeštok. 

Ďalším aspektom, ktorý súd považoval za problém, bol fakt, že zmluva obsahovala nepravdivé informácie o samotnom vlastníctve pozemkov. “Zmluva uvádzala, že prenajímateľ je vlastníkom pozemkov, čo však nebola pravda. Spoločnosť bola len správcom nehnuteľnosti, zatiaľ čo vlastníci sú členovia pozemkového spoločenstva,” dodáva Vargaeštok jedným dychom. Tento právny nesúlad bol jedným z kľúčových dôvodov, prečo súd rozhodol v prospech LPUS. V súčasnosti teda prebieha súdne konanie, ktoré, ako vysvetľuje Vargaeštok, môže mať výrazný vplyv na ďalší vývoj v správe a prevádzke Sninských rybníkov. 

LPUS sa vyjadril, že verí, že vedenie mesta dostane konečne rozum a navrhne Urbáru mimosúdnu dohodu. Ide len o to, aby tento stav agónie Rybníkov, pod taktovkou mesta Snina konečne prestal a aby areál opäť slúžil verejnosti. 

Čo sa týka ďalších právnych otázok, Vargaeštok zdôrazňuje, že rozsudok je už právoplatný a neexistujú žiadne pochybnosti o jeho platnosti. Rozsudok je jasný – zmluva bola neplatná od samého začiatku, a preto je pre Mesto Snina povinnosťou riešiť túto situáciu tak, aby sa predišlo ďalším ekonomickým a právnym komplikáciám,” vysvetľuje. V závere rozhovoru Vargaeštok zdôraznil, že LPUS je ochotná spolupracovať s Mestom Snina, ale len za podmienok, ktoré rešpektujú vlastnícke práva členov pozemkového spoločenstva a zabezpečujú trvalo udržateľné riešenie pre správu Sninských rybníkov. „Chceme dosiahnuť dohodu, ktorá bude spravodlivá pre obe strany, a ktorá umožní opätovné využitie tejto nádhernej rekreačnej oblasti pre všetkých obyvateľov mesta i návštevníkov. Naším cieľom nie je predlžovať právne spory, ale dosiahnuť konkrétny výsledok, ktorý prinesie benefity celej komunite,” uzavrel. 

Podľa LPUS je všetkým zrejmé, že mesto Snina ako prevádzkovateľ Rybníkov je neschopné samo túto oblasť ako prevádzkovať, tak i rozvíjať.